Bizi Arayın: +90 262 321 60 51
Sosyal Medya:
Kocaeli Dekorasyon

SES-ISI VE SU YALITIMI

SES-ISI VE SU YALITIMI

ISI YALITIMI
Yapıların uzun yıllar değerini koruması ancak yapı iyi tasarlanmışsa, iç ve dış etkenlerden doğru bir şeklide korunmuşsa gerçekleşebilir. Yapıların iç ve dış etkenlerden korunması iyi bir yalıtım yapılarak sağlanabilir. Yalıtımın amacı ; yapı bileşenlerini ve taşıyıcı sistemi dış etkenlerden koruyarak kullanım amacına uygun, Sağlıklı ve konfor şartlarının devamlı olarak hüküm sürmesini sağlamaktır. Bina içerisindeki konforlu ve sağlıklı yaşam koşullarının oluşturulması insan sağlığı için ne kadar önemli ise, yapının dış etkenlerden korunmasıda içerisinde yaşadığımız sağlam ve uzun ömürlü olmasını beklediğimiz yapılar için aynı önemi taşır. Sağlıklı yaşam koşularının oluşturulması yakıt tüketümlerini azaltarak ; kullanıcının düşük yakıt masrafları ile sistemini işletmesinin ve dolayısıyla hava kirliliğinin azaltılamsının sağlanması ,binanın iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması amacıyla ; yapı bileşenleri üzerinden farklı sıcaklıktaki iki ortam ( dış hava - yaşanan mekanlar ) arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir. Isı yalıtımı enerji kaybını azaltması ile hem bireysel hemde ülke ekonomisine ciddi yararlar sağlamaktadır.

Sürme Tip Su Yalıtım Malzemeleri 4 grupta Sınıflandırılır.

•Çimento esaslı malzemeler
•Bitüm esaslı malzemeler
•Poliüretan esaslı malzemeler
•Akrilik esaslı malzemeler

SÜRME TİP SU YALITIMI
Su ve nem yalıtımında kullanılan malzeme gruplarından biride sürme tipi malzemelerdir. Bir binayı ele aldığımızda temel, perde, teras, balkon, ıslak mekanlar, kapı, pencere detayları, dış yüzeylerde kullanılır. Ayrıca su depoları, yüzme havuzları v.s gibi yapılarda kendi başlarına yada yardımcı malzeme olarak işlev görürler. Uygulama yapılacak mekana göre aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kimyasal dayanım, mekanik dayanım, elastikiyet, ısı dayanımı, özel aderans koşullar, ortamdaki su basıncı, zeminin yapısı, yapıdan beklenen hareketler, ürünün üzerine gelecek olası yükler gibi faktörler göz önünde bulundurularak malzeme seçimi yapılmalıdır.

Sürme Tip Su Yalıtım Malzemeleri 4 grupta Sınıflandırılır.

Çimento esaslı malzemeler
Bitüm esaslı malzemeler
Poliüretan esaslı malzemeler
Akrilik esaslı malzemeler

BİTÜMLÜ SU YALITIMI
Bitüm su geçirimsizliği nedeniyle kullanılan en eski izolasyon malzemesidir. Hampetrolün rafineride damıtılmasıyla elde edilen bitüm, ısıtılınca yumuşayıp akışkan hale gelen katı kıvamlı bir üründür.Bitümlü örtüler,taşıyıcı ve kaplama yüzeyi olarak iki ana unsurdan oluşur.

Taşıyıcı tipleri : Bitümü örtü haline getirerek standart boyutların oluşmasını sağlayan taşıyıcı CAM TÜLÜ ve yüksek mukavemeti,esnekliği ve dayanaklılığı bir arada bulunduran POLYESTER KEÇE olarak iki tiptir.

Bitüm tipleri : Bitümü örtü haline getirirken kullanılan taşıyıcının yanı sıra bitüm içerisinde kullanılan katkının tipine göre PLASTOMERİK ve ELASTOMERİK örtüler diya iki sınıfa ayrılır.her iki örtü türüde iklim koşullarında yüksek performans ve dayanıklılık gösterir.

Temel bohçalama : Bodrum katları, zeminden gelen sudan dolayı zaman zaman veya sürekli olarak su alır ve rütübetli olurlar. Yağışlı mevsimlerde toprakta biriken yağmur suları ve yer altı sularının birikmesi bodrum duvarında ve zemininde su sızıntılarına sebep olur ve bodrum katlarının kullanılmasını olumsuz etkiler. Bu sorunların ortadan kaldırılması için bina temelinden başlayıp, Bodrum duvarları dahil uzun süreli bir yalıtım tabakası oluşturmak için bohçalama sistemi denilen su yalıtımı yapılmalıdır. Bu uygulamada 1.etap; Yapı gro beton üzerine yapılan yalıtım üzerine inşa edilir. 2 .etap; Toprak altında kalan bodrum duvarlarının yalıtımı, zeminden gelen yalıtımla birleştirilmesiyle bohçalama yalıtım sistemi tamamlanmış olur.

Teras çatı : Teras çatıların uzun ömürlü olması su ve ısı yalıtım katmanlarının performansına bağlıdır.geleneksel teras yalıtımıda ,ısı yalıtımı su yalıtım tabakasının altına yerleştirilir.bu sistemde su yalıtım tabakası teras yapının geri kalan kısımlarından farklı ıscaklık dalgalanmalarına maruz kalır.buda su yalıtım katmanının kolyca bozulup özelliğini kaybetmesine sebep olur.bu sistemde su yalıtımı ve ısıyalıtımı katmanları arasındaki yoğuşmayı önlemek için yapı betonu ve ısı yalıtımı katmanı arasına buhar kesici yapılması gerekir.bu da maliyeti artırır. ters teras çatı;bu sistemde ısı yalıtımı su yalıtım tabakasının üzerine yerleştirilir.geleneksel teras çatıda karşımıza çıkan sorunlar ortadan kalkmış olur.su yalıtım katmanı teras yapının diğer kısımlarına yakın bir sıcaklıkta olur.böylece su yalıtım katmanının ömrü ve performansı artmış olur. ayrıca buhar kesici kullunmaya gerek olmadığı için maliyette azalmış olur.

Kocaeli'de ses yalıtımı , su yalıtımı ve ısı yalıtımı işleriniz için bizi arayınız.

HİZMETLERİMİZ

Kocaeli İzmit ve çevresinde verdiğimiz hizmetler ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.


Hizmetlerimiz ile tanışın!

UYGULAMA ÖRNEKLERİ

Referans teşkil eden uygulamalarımıza göz atarak kalitemiz ve hizmetlerimiz hakkında görsel bilgi alabilirsiniz.

Uygulama Örnekleri İçin Tıklayınız!

İLETİŞİM

  • Adres: Kadıköy Mh.
    Turan Güneş Cad. No:223
    İzmit-KOCAELİ - TURKEY
  • Telefon: +90 262 321 60 51
  • Fax: +90 262 321 60 51
  • Gsm: +90 532 694 84 11
  • E-Posta: bilgi@kocaelidekorasyon.com
© 2015 KOCAELİ DEKORASYON Tüm hakları saklıdır.TASARIM İBRAHİM ÖCAL